Nie tylko w Polsce obserwuje się wzmożone zainteresowanie tematyką treningów mentalnych. Za tym coraz częściej używanym pojęciem kryć się będzie przede wszystkim duży wysiłek naszego umysłu, będący uzupełnieniem treningu fizycznego. Umożliwia wymierną pracę nad świadomością.
Trener mentalny przyjmuje za zadanie pielęgnować oraz pobudzać potencjał tkwiący w sportowcu. Kondycja ciała zawodnika wcale nie oznacza pewnego powodzenia, skoro niezliczone przypadki sportowców ujawniają, w jakim stopniu znaczące będą także silna motywacja czy nastawienie psychiczne. Trening mentalny ma korzystnie działać na sytuacje treningowe i startowe. Jego kierunkiem będzie zdobycie przekonania o wielkości naturalnego potencjału oraz możliwości kontrolowania swoich kolejnych kroków. Trener mentalny skutecznie wspiera w likwidowaniu niepokojów, uprzedzeń i dotychczasowych ograniczeń. Właśnie w ten sposób pobudza do najbardziej efektywnego wysiłku cielesnego polegającego na pracy ze wszelkimi słabościami.
Każdy tego typu trening ma charakter indywidualny, bowiem uwzględnia pragnienia danego sportowca. Właśnie dlatego możemy wyróżnić kilka wariantów treningu mentalnego. Każdy z nich musi opierać się o zestaw przetestowanych metod strategicznych, które zostały utworzone na podstawie dyscypliny naukowej, jaką jest psychologia. Trener mentalny to szczególnie znacząca funkcja, która w znacznym stopniu wywiera wpływ na motywację i sposób nastawienia jednostki. Ten natomiast oddziałuje na wartość treningu, która w kolejnym kroku przełoży się na końcowe rezultaty. Znawcy sprawy oraz badacze bez wahania poświadczają, że we współczesnym świecie najefektywniejszą taktyką rywalizacji jest strefa umysłowa. To w znacznym stopniu ona najczęściej przesądza o porażkach i sukcesach. Oczekuje się, że funkcja trenera mentalnego zyska w najbliższej przyszłości jeszcze bardziej znaczącą renomę.