Bezglutenowy jadłospis – kiedy stosować?

Celiakia, skórna postać celiakii, reakcja alergiczna na gluten. To tak właściwie jedynie część ze schorzeń, jakie są głównym argumentem do zastosowania diety bezglutenowej. Niestety wiele osób stawia na tego rodzaju styl żywienia, aby zrzucić zbędne kilogramy. Czym tak naprawdę jest dieta pozbawiona glutenu i kto może, a kto nie powinien kategorycznie ją respektować?

Opisywany składnik zywności stanowi mieszaninę białek gluteliny z gliadyną, które odnajdujemy w pszenicy, życie i jęczmieniu. Dieta bezglutenowa wymaga kompletnego wykluczenia glutenu, który tak naprawdę, pojawia się w rozmaitych produktach spożywczych. Zależnie od określonych dolegliwości ze zdrowiem, gluten będzie wymagać kompletnego wykluczenia z Twojej diety albo też jego czasowego ograniczenia w spożywaniu.

Twoja dieta eliminująca gluten nie może być stosowana samodzielnie, ale także nie można jej wdrażać bez zdiagnozowania priorytetowej przyczyny powtarzających się objawów. Założenie, że tu jest kłopot bądź skuszenie się na ograniczenie glutenu z myślą o odchudzeniu, niestety sprzyja niedoborom, głównie błonnika, kwasu foliowego oraz witamin z grupy B.

Ostra dieta pozbawiona glutenu, ale i zmniejszenie zawartości wchłanianego jodu, jest najważniejsze w skórnej wersji celiakii – czyli inaczej choroby Duhringa. Inną dolegliwością jest alergia na gluten i w tej sytuacji konsumpcja glutenu jest jednoznaczne z wystąpieniem błyskawicznej bądź opóźnionej reakcji anafilaktycznej. Perspektywa leczenia będzie wymagać eliminacji glutenu z ustawionego jadłospisu, chociaż należy podkreślić, że kompletna dieta pozbawiona glutenu nie musi być reaspektowana przez całe życie.

Niemała liczba badań pozwala ustalić powiązania między przyjmowaniem glutenu, a pojawieniem się dolegliwości posiadających podłoże w czynnikach neuropsychicznych i autoimmunologicznych. Wywiad przeprowadzony przez lekarza, kompleksowe badania, ustanowienie przyczyny, to bezsprzecznie znamienne elementy diagnostyki, jakie również mówią o tym, jak dokładnie dieta bez glutenu musi być stosowana i czy w ogóle jest obowiązkowa u określonego pacjenta. Nie sposób zaprzeczyć temu, że jednak nie może to być ideą na dietę ograniczającą się do odchudzania, głównie z tego względu że brak podstaw merytorycznych jak również doświadczenia w ustaleniu zalecanego jadłospisu, może skończyć się nie tylko brakiem konkretnych rezultatów, ale również groźnymi dolegliwościami zdrowotnymi.

Rekomendowane artykuły