Dach pokryty dachówką ceramiczną jest trwały, bezpieczny i energooszczędny. Inną cenną cechą jest forma samej dachówki, będący połączeniem szykownego wyglądu oraz niepospolitego profilu. W sklepach można znaleźć sporo gatunków dachówki, z tego względu dobrze jest się z nimi zapoznać jeszcze przed zakupieniem. ułatwi to wybór najlepszej dachówki.
Jak wybrać najlepszą dachówkę ceramiczną?
Dachówka ceramiczna jest dostępna w wielu kształtach i ma mnóstwo różnych właściwości, w zależności od rodzaju. Mnogość kolorów i dostępność wielu kształtów pozwalają nadać dachom unikalnego charakteru.
Jednym z najbardziej popularnych odmian dachówki jest odmiana o nazwie mnich-mniszka, czyli model złożony tak naprawdę z dwóch odmiennych modeli dachówek. Bardzo łatwo można ją rozpoznać dzięki typowej dla tego rodzaju wydłużonej formie oraz korytkowym kształcie zwężającym się w stronę krawędzi. Od innych modeli odróżnia ją także specyficzna metoda układania. W pierwszej kolejności układane są fragmenty nazywane mniszkami (ich krawędź ma być skierowana ku górze), dopiero po nich kładzione są dachówki typu „mnich”. Taką dachówkę kładzie się w towarzystwie łat oraz odpowiednich metalowych uchwytów, a technika montażu wpływa na trwałość dachu. Wspomniany model dachówki znakomicie prezentuje się na dachu, niestety ma to odzwierciedlenie w wysokiej cenie.
Dachówka ceramiczna nazywana karpiówką jest najdłużej istniejącym z oferowanych na rynku typów ale mimo to pomimo upływu lat cieszy się ogromną popularnością i również często widać ją na dachach budynków. Jej znakiem rozpoznawczym są wyjątkowe ostre oraz proste brzegi, a jednocześnie półokrągłe zakończenia. Dachówka ta ma prostą formę i jest wąska, a jej powierzchnia ma gładką bądź delikatnie żłobkowaną fakturę. Taki rodzaj dachówki jest wyjątkowo plastyczny, a w efekcie bardzo uniwersalny. Taką dachówkę można położyć na dachu dwiema możliwymi metodami: łuski lub koronki.
Kolejna odmiana ma ciekawy profil, przypominający kształt litery S, to dachówka ceramiczna holenderka z wieloma zaletami. Jej zaletą jest funkcjonalność – doskonale uszczelnia dach, a przy okazji pomaga w odprowadzaniu wody. Można ją układać na dachu na wiele sposobów.
Odmianą najbardziej rozpoznawalną jest dachówka ceramiczna zakładkowa. Charakterystyczne wypukłe podłużne „zakładki” to jej znak rozpoznawczy. Dzięki wypukłościom dachówkę można układać warstwami. Bywa stosowana jako uszczelnienie łączeń.
Dachówka ceramiczna nazywana marsylką to też jedna z odmian dachówki zakładkowej, lecz jest to model z dwoma wyżłobieniami, dzięki temu nie sposób pomylić jej z innymi dachówkami.