Ogromnym zadaniem w mieszkaniach osób niepełnosprawnych jest pokonywanie przeszkód – każdego dnia na nowo. Tak naprawdę mieszkanie stanowi miejsce, gdzie osoba niepełnosprawna przebywa najwięcej i to właśnie w nim powinna odczuwać pełnię bezpieczeństwa. Poza tym każdy niepełnosprawny zmierza ku osiągnięciu samodzielności.
Jak może sobie pomóc?
Różne udogodnienia można zastosować we wnętrzu dla osoby z niepełnosprawnością, nie tylko dla jej wygody. O wykorzystaniu tych czy innych udogodnień zadecyduje typ niedomagania i stopień jego zaawansowania. Akcesoria, które ułatwią podstawową toaletę to uchwyty dla niepełnosprawnych, które instalowane są w łazience – pod prysznicem oraz obok miski sedesowej. Oprócz tego przydadzą się siedziska do wanny i prysznica, podesty, stopnie i maty zabezpieczające przed poślizgnięciem. Oprócz przestrzeni łazienkowej niezwykle ważne jest urządzenie wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu, tak aby osoba niepełnosprawna dała radę samodzielnie żyć.
Najważniejsze akcesoria wspomagają poruszanie się
Czym kierować się w przygotowaniu domu do specjalnych potrzeb? Dla osoby używającej wózka najlepsza opcją okaże się prosta przesiadka z pojazdu na siedzenie, łóżko czy ubikację. To samo dotyczy kwestii, jak wysoko instalowane są sprzęty np. umywalka, ubikacja, zabudowa kuchni, szuflady oraz kanapy i łóżka. We wszystkich miejscach z koniecznością wymuszających przesiadanie niezbędne są uchwyty dla niepełnosprawnych, wszędzie instalowane na wysokości pasującej do właściciela pomieszczeń. Niektóre konstrukcje jak np. zmieniające pozycję blaty likwidują utrudnienia w korzystaniu z klasycznego stołu przez osobę na wózku.
Dywany, progi, stopnie dzielące pokoje – powinniśmy je zdecydowanie wyłączyć z przestrzeni wykorzystywanej przez lokatora z niepełnosprawnością. W każdym pomieszczeniu największą innowacją będą uchwyty dla niepełnosprawnych – rzeczywista, nieoceniona wsparcie w samodzielnym funkcjonowaniu. Nic nie ogranicza ich stosowania, więc mogą pojawić się niemal w każdym wnętrzu.