Stacjonarnie vs. mobilnie – jaki domek powinieneś mieć na działce?

Sporo przyszłych właścicieli myśląc o inwestycji takiej jak Domki rekreacyjne drewniane ma przed oczyma zupełnie różne oczekiwania. Jedni chcą czegoś nowoczesnego, z komfortowym układem części mieszkaniowej, pozostali doceniają coś bardziej tradycyjnego. Nie Ne patrząc na to, jaki koszt nam przyniesie, przy wchodzeniu w posiadanie domku letniskowego powinniśmy mieć na uwadze sporo pierwszoplanowych szczegółów.

Domki rekreacyjne drewniane – w wersji mobilnej czy na stałe

Mobilne wersje domków można dowolnie transportować z dowolnego miejsca na drugie, mimo że mają wkomponowane na stałe poważne instalacje: ogrzewanie, prąd i hydraulikę. Czas oczekiwania na taki domek zazwyczaj okazuje się relatywnie długi, a koszty bardzo rzadko okazują się niższe niż 20 tys. zł.

Można wymienić najczęstszych przedstawicieli tej grupy:

· Domki rekreacyjne drewniane z kolami

· domki holenderskie – wyprodukowane na wytrzymałym szkielecie z kołami do transportu

· przyczepy campingowe przystosowane do zamieszkania.

Stacjonarne Domki rekreacyjne drewniane posiadają znacznie bardziej interesujący wygląd niż domki mobilne, lecz jednocześnie trudniej je eksploatować. Zagadnieniem nr 1 może być źle dostosowana izolacja lub nierównomierne osiadanie. W takim domku możemy swobodnie umieścić okna, przystosować pomieszczenia na poddaszu czy taras, co jest łatwiejsze przy dużym metrażu.

Wyróżniane są następujące typy domków stacjonarnych

· małe domki letniskowe, które są nieprzytwierdzone na stałe do gruntu fundamentami;

· większe domki letniskowe całoroczne z fundamentami.
Domek drewniany – kilka uwag dla wybierających

W przypadku domku letniskowego należy sprawdzić izolację cieplną, wykończenia okien i drzwi (uszczelnienia szyb, łączenie zawiasy, okucia) oraz profesjonalne umieszczenie domku na działce i możliwość pokrycia dachówką czy gontem. Nie wolno również zostawić samej sobie sprawy sprawdzenia materiału do stawiania domków letniskowych. Wszystkie wady drewna – obluzowane sęki czy skaza na powierzchni powinny dyskwalifikować kawałek drewna. Muszą być bez żadnych zwichrowań i skręceń, śladów działalności robaków czy sinizny.

Które Domki rekreacyjne drewniane będą lepsze dla domowników – całoroczne czy sezonowe

Zarówno sezonowe, jak i całoroczne Domki rekreacyjne drewniane dadzą się przystosować do funkcjonowania w czasie zimy. Wszystko zależy od ogrzewania i grubości ścian i podłogi, dlatego wystarczy podczas budowy zadbać o warstwę mat izolacyjnych. Trzeba również sprawdzić wentylację domku, założyć porządny dach oraz ochronić przed zawilgoceniem. Wiele tu będzie zależeć właśnie od dachu, który powinien być izolowany warstwą wełny mineralnej i mieć solidną okrywę przed warunkami atmosferycznymi, z których najpewniejsze są te z ceramiki bądź łupku.

Rekomendowane artykuły