Dzianina bawełniana – czym się różni od tkaniny i dlaczego warto ją wybrać?

Ekologiczna bawełna to wyrób naturalny, który wybieramy bardzo chętnie na elementy codziennej garderoby czy też na wyjątkowe okazje. Praktyczna, miękka, jednakże… trochę inaczej układająca się, gdy jest tkaniną, a inaczej, jeśli jest to dzianina. W jaki sposób je rozpoznać?

Kiedy tkanina, a kiedy dzianina bawełniana?

Na tkaninę zawsze składać się będą 2 rodzaje nitek, ułożone prostopadle względem siebie. W ten sposób tkanina nie rozciąga się, jednakże nie traci przez to na elastyczności. W celu wpłynięcia na tę ostatnią cechę stosuje się elastan. Wysokiej jakości tkanina ma podkreślać sylwetkę, natomiast jej odporność na tarcie i rozciąganie, a dodatkowo brak efektu elektryzowania się, wpływają na to, że jest tak chętnie wybierana.

Tkanina sprawdzi się także w produkcji obrusów na stół, poszewek, płaszczy, sukienek, najróżniejszych kostiumów, a ponadto uniformów. Oprócz tego ma nieco szersze zastosowanie niż dzianina, a pośród przeważnie wykonywanych splotów, wymieniamy: płócienny, atłasowy czy skośny.

Czemu akurat bawełna?

Bawełna jest naturalnym włóknem roślinnym. Jest przyjemna dla skóry, przewiewna i stosowana w wielu przypadkach. Właśnie dlatego dzianina bawełniana staje się naszym intuicyjnym wyborem, gdy konfrontujemy możliwości i właściwości danych półproduktów.

Bawełna, mimo że posiada niejedną zaletę, często będzie niestety podlegać łatwemu gnieceniu się czy niszczeniu, jeżeli zbyt długo przebywa w wodzie. Czy dzianina bawełniana, czy raczej tkanina bawełniana – o każdy taki produkt musimy zadbać. prać w odpowiednich warunkach, osuszać, prasować i stosować w zgodzie z właściwym przeznaczeniem, a ponadto oznaczeniami, jakie przeważnie widzimy na metkach.

Rekomendowane artykuły