Dbaj o domek letniskowy co roku

Domki z drewna bardzo często budowane są z krajowych rodzajów drzew, jak sosna czy świerk. Dzięki wykorzystaniu krajowych drzew istnieje możliwość by je zakupić w raczej niewysokich cenach i użytkuje się je bez zarzutu: zimą zachowują ciepło, a w okresie letnim nie pakuje w nich duchota. Wypada jednakże mieć na uwadze, iż sosnowe domki nie są aż tak odporne jak te zbudowane np. z drzew tropikalnych i  właśnie dlatego koniecznie musimy je odpowiednio przygotować do użytkowania, a w następnej kolejności cierpliwie dbać o drewno co sezon. Domki stworzone z drewna poddane odpowiedniemu traktowaniu przez wiele sezonów będą doskonale wyglądały i poprawnie nam służyły.

Właściwie przystosowana do prac budowlanych deska drewniana musi być właściwie przesuszona, potraktowana impregnatem, a w dalszej kolejności pokryta ochronną farbą i specjalnym lakierem ochronnym. Domki bez pozwolenia zbudowane z odpowiednio zabezpieczonych elementów niewątpliwie wytrwają całe lata, będą nie tylko elementem funkcjonalnym, ale również ozdobnym.

Wypada jednak wiedzieć, iż domki letniskowe drewniane potrzebują także przedsezonowego przygotowania fasady. Na przygotowaną i gładką powierzchnię drewnianego domku należy zastosować warstewkę impregnatu w wybranym kolorze oraz lakieru. Pamiętajmy tutaj o prostej zasadzie: im mniej twarde drewno, tym twardszy lakier kupujemy.

Drewniane domki wyposażone w taras nie muszą być malowane warstwą lakieru we wszystkich tych miejscach, jakie są mocno narażone na wycieranie, czyli na powierzchni podłogi lub poręczach. Takie elementy konstrukcji znacznie lepiej zabezpieczyć na przykład olejem do drewna. Wyolejowanie drzewa, jakie było przedtem ochronione w ten sposób nie wymaga głębokiego ścierania jak wtedy, kiedy zastosowano wcześniej lakier. Olejowane warstwy domku letniskowego drewnianego wystarczy jedynie wyrównać kolor tak, żeby następna nałożona powłoka nie prezentowała się nieestetycznie.