Co zrobić, aby inwalida uniknął wypadku w łazience?

W sytuacji, gdy opiekujesz się osobą z dysfunkcjami ruchu, najprawdopodobniej wiesz, z jakimi trudnościami mierzy się taka osoba na co dzień. W takiej sytuacji kwestią sprawiającą duże kłopoty jest dbałość o czystość ciała. Korzystną okolicznością jest to, że w sklepach specjalistycznych można zaopatrzyć się w akcesoria medyczne, z pewnością te akcesoria czynią lżejszą codzienność osobom niepełnosprawnym Można tu wymienić choćby wózek toaletowy jak również ergonomiczne uchwyty.

Wózek toaletowy – najważniejsze kryteria, jakie należy wziąć pod uwagę

W porządnym sklepie rehabilitacyjnym bez trudu zaopatrzysz się w różne typy wózków zbudowanych specjalnie dla osób z ograniczonymi możliwościami ruchowymi. Dzięki nim poruszanie się po umywalni, posługiwanie się sedesem czy pozostałe czynności związane z dbałością o higienę nie sprawiają kłopotów. Może okazać się, że nie wystarczy zaopatrzenie się w taki sprzęt, jak specjalna bateria prysznicowa bądź lustra uchylne. Jeśli schorzenie czyni konieczną pomoc opiekuna, wózek toaletowy to naprawdę wskazany.

Bez dwóch zdań naczelny wyróżnik wózka to jego praktyczność. Korzystanie z łazienki nie wymaga pomocy opiekuna. Inwalida zyskuje z pewnością spokój ducha oraz stosunkową niezależność. Nie zrobi niektórych czynności bez pomocy opiekuna, warto jednak zaznaczyć, iż większość z nich przestanie sprawiać kłopot. Przykładowo, podczas zaspokajania potrzeb fizjologicznych wystarczy podjechać z wózkiem nad miskę sedesową, by następne operacje wykonała bez pomocy innej osoby osoba której wcześniej sprawiało to problemy.

W sytuacji, gdy chcesz zapewnić inwalidzie dobry wózek toaletowy, zrób gruntowny przegląd produktów dostępnych w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym. Skontroluj dostępność opcji dostosowania wysokości wózka. Trzeba podkreślić, iż jest to niebywale fundamentalna sprawa, albowiem pozwala na całkowite dopasowanie tego akcesorium do danej osoby oraz jej potrzeb.

Czy wózek toaletowy musi mieć regulowane podłokietniki?

Ważne bywają także cechy techniczne wózka, np. hamulce, podnóżek (który można schować) albo dopuszczalny udźwig. Nie mniej istotna jest również jakość modelu i surowiec, który został użyty do produkcji wózka.

Możliwość manipulowania wysokością podłokietników to kolejny element, który w dużym stopniu wpływa na komfort korzystania z wózka. Ustawienie ich zgodnie z wymiarami ciała użytkownika znacznie uprzyjemni korzystanie z wózka. Możliwość podparcia rąk na optymalnej wysokości to duże udogodnienie z perspektywy osoby chorej. Taka pozycja da ulgę mięśniom oraz zagwarantuje wyjątkowy poziom wygody.

Koniecznie też sprawdź oparcie i siedzisko. Wspomniane dwie części wózka także powinny być bardzo wygodne i wytrzymałe. Nadzwyczaj ważne są także odchylane oparcia na nogi. Za ich sprawą można wygodnie oprzeć dolne kończyny, co zapobiega przeciążeniu mięśni.

Kwestia, której nie możesz pominąć, dokonując wyboru wózka

Nie zapomnij skontrolować specyfikację techniczną wózka, aby idealnie dopasować produkt do seniora. Sprawdź dopuszczalny udźwig danego typu wózka, ciężar oraz typ kół (wielkość oraz tworzywo, z jakiego zostały wykonane). Bardzo istotna jest również kwestia wymiarów siedziska. Należy podkreślić, iż wiele rzeczy można modyfikować, o ile wózek toaletowy został wykonany przez solidnego producenta.